Στα πλαίσια της ενημέρωσής μας από τους Δημάρχους της Δυτικής Μακεδονίας επισκεφθήκαμε το Δημαρχείο Πρεσπών και είχαμε την χαρά να μας φιλοξενήσει και να μας ενημερώσει για τα θέματα που απασχολούν τον Δήμο ο καλός φίλος και Δήμαρχος Πρεσπών, κ. Παναγιώτης Πασχαλίδης.
Ενημερωθήκαμε για τις εξελίξεις στο τελωνείο όπου θα ανοίξει τις πυλες του στις Πρέσπες και θα μας ενώνει με την γείτονα χώρα, φέρνοντας μας σε απόσταση αναπνοής από το τουριστικό θέρετρο της Οχρίδας, όπου και φιλοξενεί περισσότερους από 200.000 τουρίστες ετησίως.
Οι τελωνειακοί σταθμοί και οι οδικοί άξονες, βοηθούν στον μέγιστο βαθμό στην ανάπτυξη της οικονομίας και στην συγκεκριμένη περίπτωση, επωφελούνται και οι δυο πλευρές.
Ελπίζουμε το συγκεκριμένο ζήτημα να επιλυθεί στο αμέσως επόμενο διάστημα, μιας και γίνονται διαρκείς προσπάθειες προς τη κατεύθυνση αυτή από το 2014.
Συζητήθηκαν επίσης θέματα που αφορούν τον τουρισμό της περιοχής, την κτηνοτροφία, τα αγροτικά προϊόντα και την ανάγκη βελτίωσης του οδικού δικτυου προς Φλώρινα.
Ευχαριστούμε τον Δήμαρχο Πρεσπών, τον Πρόεδρο του δημοτικού Συμβουλίου, τους αντιδημάρχους και το προσωπικό του δήμου για την θερμή υποδοχή και φιλοξενία.
Εισαγγελέας και ανακριτής «έδειξαν» τη φυλακή στον 32χρονο που μαχαίρωσε μέχρι θανάτου 30χρονο στη Φλώρινα
Τον δρόμο για τις φυλακές έδειξαν ανακριτής και εισαγγελέας, στον...
Διαβάστε περισσότερα